Da Kaos var besejret, forsvandt guderne fra jorden, og dragerne tog magten i Ansalon. Men nu går forandringens stormvind gennem verden.
Mens Mina fører sine hengivne soldater frem i et håbløst angreb på det magiske skjold rundt om elvernes land, prøver troldmanden Palin at rejse tilbage i tiden for at opdage hvorfor magien er ved at forsvinde fra verden.
Anmeldelser:
6/6
Denne bog er den anden ud af flere. Historien forgår ca 30 år efter at Kaos blev besejret, og guderne blev tvunget til at forlade verden.
Tasselhoff og den solamiske ridder er sluppet ind i det besatte Qualinesti og har fundet troldmanden Palin. Palin har smuglet dem til Dronning Lauranas hus, hvor de er tvunget til at holde sig skjult. Palin har en mistanke om at Tasselhoffs tidsrejse er skyld i at verden er endt som den er. Og han beslutter at de bliver nød til at rejse til ruinerne af hans gamle troldmands-akademi, for at mødes med troldkvinden Jenna, og spørge hende til råds.
Imens forlader Mina belejringen af byen Sanction, med et følge på 500 nerakariddere. Hun sætter kurs Imod elvernationen Silvanesti, for at indlede det der ser ud til at være et håbløst angreb, på det magiske skjold der omkredser landet.
Samtidig er Silvanoshei som på mystisk vis er kommet forbi skjoldet rundt om Silvanesti. Blevet kronet som konge, men han har en hård kamp foran sig, hvis han ikke ønsker at ende som en maronet konge ligesom sin fætter Gilthas.
Denne bog er utroligt spændende. Og er fyldt med krig, magi og kærlighed.